Ostatnie posty

Alergia na kurz

Alergia na kurz : co robić?

Kurz domowy jest najczęstszym czynnikiem wywołującym reakcje alergiczne. Zawiera liczne, alergeny, m. in. roztoczy kurzu domowego, a także cząstki pyłu, bakterie oraz wirusy, które w kurzu zachowują aktywność przez długi czas.

Bezsprzecznie głównym alergenem uczulającym Polaków są roztocze kurzu domowego. Ich odchody zawierają alergizujące antygeny wywołujące objawy takie jak przewlekły nieżyt nosa, kaszel, zapalenie spojówek, atopowe zapalenie skóry (AZS) oraz astmę oskrzelową. Szacuje się, że problem ten może dotyczyć nawet 9 mln Polaków.

Roztocze to mikroskopijnych rozmiarów pajęczaki, które bytują w domowym kurzu. Nie wszyscy zdają więc sobie sprawę z tego, że mają w domu miliony niechcianych lokatorów. Do wyobraźni powinno przemówić już to, że w standardowym materacu po kilku latach użytkowania może znajdować się do 10 milionów roztoczy oraz ogromna ilość ich silnie alergizujących odchodów. To właśnie dlatego objawy alergii nasilają się rano oraz podczas snu.

Warto przy tym wiedzieć, że nawet pedantyczne podejście do sprzątania nie rozwiązuje problemu roztoczy. Gnieżdżą się one nie tylko w kurzu osiadającym na meblach czy podłodze, ale także w dywanach, na zasłonach, firankach, pościeli, ręcznikach oraz w dziesiątkach innych miejsc, do których z reguły nie zaglądamy.

Rozwojowi roztoczy sprzyja ciepło i wilgotność, dlatego idealne warunki do bytowania pajęczaki odnajdują w łóżku, gdzie mają także dostęp do pożywienia, którym jest złuszczony ludzki naskórek.

Najbardziej czytelnym objawem alergii na kurz jest nawracający katar, który nasila się w nocy i rano krótko po przebudzeniu. Jeśli nieżyt nosa ustępuje po wyjściu na zewnątrz, powinna się od razu zapalić lampka ostrzegawcza. Szczególnie, gdy poza katarem obserwujemy także suchy kaszel, duszności oraz zaczerwienienie oczu.

Objawy uczulenia na roztocze są bardzo podobne do przeziębienia, przez co wiele osób początkowo je bagatelizuje i nie utożsamia z ewentualną alergią. Jeśli jednak przyjmowanie leków przeciwwirusowych nie przynosi żadnej poprawy, a wymienione wcześniej niedogodności utrzymują się przez długi czas i są wyraźnie powiązane z miejscem (np. sypialnią), to prawdopodobieństwo, że wywołują je odchody roztoczy jest bardzo wysokie.

Dość skutecznym „domowym” testem na alergię jest urządzenie generalnych porządków. Jeśli podczas odkurzania, zmiany pościeli czy zdejmowania zasłon pojawi się kaszel, nieżyt nosa oraz łzawienie oczu, to niemal na pewno jest to uczulenie na roztocze.

U niektórych osób mogą wystąpić także objawy skórne w postaci pokrzywki, zmian łuszczycowych czy miejscowego zaczerwieniani – zwłaszcza na dłoniach, które miały kontakt z kurzem.

Takich objawów absolutnie nie należy bagatelizować. Alergia na roztocza może być bardzo groźna dla zdrowia. Nie tylko obniża komfort życia, ale także zaburza sen i odpoczynek. W ciężkich przypadkach prowadzi do poważnych chorób, na czele z astmą oskrzelową.

Mam alergię na roztocze: co robić?

Należy wprowadzić w domu zasady, które pozwolą znacząco ograniczyć kontakt z alergenem. W tym celu należy zadbać o dobrą wentylację (co pozwoli obniżyć wilgotność), przy jednoczesnym nieprzegrzewaniu pomieszczeń. Warto zainwestować w odkurzacz z filtrem HEPA oraz zrobić generalne porządki w domu i pozbyć się niepotrzebnych przedmiotów, będących siedliskiem kurzu.

Skutecznym sposobem na zabezpieczenie się przed alergenami roztoczy jest stosowanie neutralizatora alergenów kurzu domowego Allergoff w sprayu. Wystarczy nanieść go na materace, kołdry, poduszki, dywany, tapicerowane meble czy pluszowe zabawki dziecka.

Spray Allergoff dezaktywuje znajdujące się w kurzu alergeny, dzięki czemu przestają działać drażniąco (uczulająco), a także skleja drobiny kurzu w większe nielotne cząstki. W ten sposób znacząco redukuje ilość kurzu i alergenów we wdychanym powietrzu, a osoby uczulone, nawet już następnego dnia po zastosowaniu preparatu odczuwają wyraźną poprawę samopoczucia.

Dodatkowo, wszelkie tkaniny, które także są siedliskiem alergenów, w szczególności pościel, warto prać z użyciem dodatku do namaczania tkanin Allergoff Wash, który eliminuje alergeny z tkanin już w niskiej temperaturze.

Pamiętajmy, że głównym zaleceniem lekarzy dla osób cierpiących na alergię oraz problemy dotyczące układu oddechowego jest unikanie kontaktu z kurzem i alergenami. Ponadto, z wieloletnich obserwacji wynika, że narażenie dzieci na kontakt z silnymi alergenami (w tym alergenami roztoczy kurzu domowego) w pierwszych miesiącach życia ma związek z późniejszym rozwojem alergicznego nieżytu nosa i astmy.Z tego względu, dbałość o czysty dom i skuteczna eliminacja alergenów kurzu przynoszą wiele korzyści dla zdrowia wszystkich domowników.

Domowe sposoby na kurz i alergeny

Eliminacja alergenów kurzu domowego, a przynajmniej ich znaczne ograniczenie, wymaga konsekwencji i bardzo odpowiedzialnego podejścia do kwestii higienicznych. Głównym miejscem bytowania roztoczy jest łóżko, ponieważ panują w nim idealne warunki do rozwoju pajęczaków. Jest ciepło, wilgotno, a ponadto użytkownicy co noc zostawiają w nim mnóstwo „pożywienia” w postaci złuszczonych fragmentów naskórka, który stanowi pożywienie roztoczy.

Podstawowym sposobem na likwidowanie roztoczy i ich alergenów jest częste pranie pościeli, poduszek, kołder oraz narzut w wysokiej temperaturze – powyżej 60°C. Pościel należy zmieniać raz w tygodniu. Powinno się także codziennie wietrzyć pomieszczenie w którym śpimy i utrzymywać w nim relatywnie niską wilgotność.

Kolejnym krokiem do ograniczenia populacji roztoczy w mieszkaniu jest częste pranie pluszowych zabawek, dywanów, zasłon i innych tkanin stanowiących siedlisko kurzu.

W domu osoby cierpiącej na alergię na kurz musi panować porządek. Dotyczy to szczególnie podłóg, mebli i innych miejsc, w których gromadzi się kurz i alergeny.

Jeśli na alergię cierpi dziecko, wówczas koniecznie trzeba dbać o to, aby nie miało ono bezpośredniego kontaktu z roztoczami kurzu domowego. Pamiętajmy, że uczulone dziecko jest znacznie bardziej narażone na zachorowanie na astmę oskrzelową, która jest chorobą nieuleczalną.

Rozwiązanie problemu kurzu i alergenów kurzu domowego

Dużym ułatwieniem dla osób cierpiących na alergię będzie stosowanie Allergoff® PRO to preparat do użytku profesjonalnego przeznaczony do stosowania w miejscach m.in. takich jak hotele, zakłady pracy, sanatoria, przedszkola, żłobki, środki publicznego transportu, przedszkola, kina czy teatry.

Preparat aplikuje się przy użyciu opryskiwaczy ręcznych lub zamgławiaczy ULV na powierzchnie stanowiące największe siedliska kurzu i alergenów - materace, kołdry, poduszki, meble pokryte tapicerką (fotele, kanapy)wykładziny i dywany.

Preparat działa dwutorowo:

  • neutralizuje alergeny kurzu domowego, dzięki czemu przestają działać drażniąco
  • skleja drobiny kurzu w większe, nielotne agregaty, czego efektem jest znacząca redukcja alergenów i kurzu unoszącego się w powietrzu.

Skuteczność i bezpieczeństwo

Allergoff® PRO jest preparatem z grupy środków higienicznych. W odróżnieniu od tradycyjnych akarycydów jest w pełni bezpieczny i może być stosowany w otoczeniu osób z alergią, dzieci (bez ograniczeń wiekowych), a także zwierząt.

W preparacie zastosowano technologię mikrokapsulacji, która powoduje stopniowe uwalnianie substancji aktywnej przez ścianki polimerowych mikrokapsułek w miejscu zastosowania, dzięki czemu skuteczność preparatu utrzymuje się nawet do 6 miesięcy.

Korzystny wpływ stosowania preparatu na zdrowie został potwierdzony badaniami klinicznymi, które wykazały m.in., że: preparat został przebadany także w testach toksykologicznych i dermatologicznych.

Uzupełnieniem działania preparatu Allergoff® PRO jest dodatek do prania Allergoff® WASH, który służy do eliminacji alergenów oraz ułatwia fizyczną eliminację pasożytów z tkanin (w tym pcheł, kleszczy, wszy, pluskwy domowej) w temperaturze poniżej 60®C.

Należy również pamiętać o regularnym wymienianiu materaca do spania oraz poduszek. Aby wydłużyć okres ich użytkowania i tym samym nie narazić się na wysokie koszty, warto raz na pół roku zabezpieczać je środkiem Allergoff w sprayu. Z kolei kołdrę, poszewki, prześcieradło i narzutę radzimy namaczać w płynie Allergoff – szczególnie dotyczy to delikatnych tkanin, które nie mogą być prane w wysokiej temperaturze.

Na koniec pamiętajmy o częstym wietrzeniu mieszkania i odsłanianiu okien (promieniowanie UV zabija roztocze kurzu domowego). Po porannym przebudzeniu nie należy od razu ścielić łóżka: lepiej będzie najpierw przewietrzyć sypialnię.

Wspomniane domowe sposoby mogą oczywiście pomóc, ale na dłuższą metę są niestety bardzo uciążliwe. Dlatego rozsądniej będzie stosować specjalistyczne środki na alergeny roztoczy Allergoff, które na długi czas rozwiązują problem alergenów kurzu domowego, tym samym realnie poprawiając komfort życia alergika.